podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » »
reklama

Somalia - wiza, ambasady, przepisy

Mogadishu     
somalia
Somalia - podróże doSomaliiSomalia - mapa krajuSomalia - spis artykułów i galeriiSomalia - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeSomalia - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaSomalia - szczepienia, zdrowie, poradySomalia - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROSomalia - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOSomalia - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Somali, której władze właściwie tylko formalnie administrują południową częścią kraju (północno-zachodnia to samozwańczy Somaliland, północno-wschodnia zaś Puntland), utrzymują się w stolicy (Mogadiszu) wyłącznie dzięki pomocy kontyngentu wojskowego AMISOM. Większość obszaru (ponad 70% i duża część rejonów stołecznych) jest opanowana przez ekstremistyczną partyzantkę islamską Al.-Shabaab. Zwiększa ona stale swoją aktywność , dodając do regularnych działań militarnych również akcje terrorystyczne. Rezydujący w Mogadiszu Tymczasowy Rząd Federalny (TFG) cieszy się jednak szerokim poparciem międzynarodowym (w tym Unii Europejskiej i dąży do ułożenia sobie stosunków zarówno z Solamilandem oraz Puntlandem, jak i niektórymi wewnętrznymi siłami politycznymi.

Cudzoziemcy zamierzający udać się w podróż do Somalii z Kenii obowiązani są do ubiegania się o wizę wjazdową w Ambasadzie Republiki Somalijskiej w Nairobi.
Podróżowanie po kraju
Bezwzględnie – z uwagi na pa­nujące piractwo – odradza się korzystanie z dróg morskich wzdłuż całego wybrzeża Somalii (należy zachować odległość co najmniej 200 mil morskich od wybrzeża oraz minimum 100 mil morskich w Zatoce Adeńskiej). Bardzo wysokie jest zagrożenie działalnością terrorystyczną, powszechna jest pospolita prze­stępczość i porwania. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowanie odradza się korzystanie z lokalnych, prywatnych linii lotniczych (również etiopskich).
Bezpieczeństwo
Zaleca się unikanie podróżowania do Somalii bez względu na cel i charakter podróży. W przypadku wyjazdów służbowych, np. misji gospodarczych, należy uprzednio uzyskać opinię Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. Zastrzeżenie to nie dotyczy wyjazdów do Somalii w ramach organizacji międzynarodowych lub misji humanitarnych, gdyż w tych przypadkach za bezpieczeństwo odpowiadają organizatorzy.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Dar es Salaam (Tanzania) akredytowany jest również w Demokratycznej Republice Somalijskiej.